Döne UYAR

Muhammet Ali YILDIRIM

Öğretmen-Grafiker

Esra ALEMDAROĞLU

Merve GÜNEYSU

ÖĞRENCİ

DERS DESTEĞİ
Selda YANIKLAR

AB'de Engelli Eğitim Metotlarını İncelemek İçin Berlindeydik

Rize Valiliği İl Sosyal Etüt Proje Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gönül Elçileri Koordinasyon Birimi tarafından hazırlanan 2014-1-TR01-KA102-002317 nolu “AB’de Engelli Eğitim Metotları” adlı proje için Almanya’nın başkenti Berlin şehrine giden gönül elçileri birimi çalışanları ve proje ortakları ilk olarak proje ortağı olan  Fides Education kurumunda yapılan tanışma toplantısı akabinde oryantasyon çalışmaları yapıldı.

Fides Education’da yapılan iki ayrı toplantıda Fides Education eğitmenlerden Elektirik Mühendisi Şenol Erçel tarafından Almanya'daki eğitim metotları konusunda genel kültür ve toplumsal uygulamalar hakkında proje katılımcılarına bilgi verildi.

Oryantasyon çalışmalarından sonra ilk olarak "AB'de Engelli Eğitim Metotları" projesi kapsamında Stephanus Werkstatten ziyaret edildi. Kurum işleyişi hakkında proje katılımcılarına bilgi verildi. Her gruptan engellinin çalıştığı iş yerinde yapılan çalışmalar yerinde izlendi ve engelli atölye sorumlularından çalışmalar hakkında bilgi alındı.

İkinci kurumsal ziyaretimiz Evangelisches Johannesstift'e gerçekleştirildi. Kurumun Halkla İlişkiler Sorumlusu olan Gunther Korb tarafından proje katılımcılarına kurumun tarihçesini ve genel tanıtımını içeren sunum yapıldı. Bilgilendirmenin ardından çocuk, genç, engelli ve yaşlı gruplara yönelik çalışmaların yapıldığı alanlar gezilerek, atölyelerdeki çalışmalar yerinde izlendi. Program sonunda engellilerin çalıştığı kafeteryada kahve molası verilerek yaptıkları ürünler tadıldı.

AB'de Engelli Eğitim Metotları Projesi kapsamında proje katılımcıları son olarak MOSAIK Werkstattleiter Spandau'daydı. Kurum yöneticisi Gerhard Falkenberg tarafından yapılan genel bilgilendirmenin ardından engellilerin çalıştığı atölyeler ziyaret edilerek çalışmalar yerinde incelendi ve atölye sorumlularından yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi alındı.

Eğitim amaçlı yapılan kurum ziyaretleri ve toplantıların yanı sıra proje ekibi olarak çeşitli kültürel gezilerde yapıldı. Berlin Parlamento Binası, Berlin Belediyesi, Kraliyet Müzesi ve Bergama Müzesi gibi yerler ziyaret edildi. Zamanın etkin kullanıldığı programda ekibimizin Gönül Elçileri Projesine ışık tutacak değerli kazanımları oldu.

Aleyna YAVUZASLAN

Dilara SOYYİĞİT

Büşra URUÇ

gonul elcisi
Ahmet AKPINAR

Faaliyetler

Hüseyin Ali AKTEPE

Tuba ÖKSÜZ

  En Gönüllü İlçeler
Merkez 1028
Ardeşen 212
Fındıklı 200
Diğer İlçeler
Nur Melek kakş

Öğretmen

Merve AKÇAY

ayşenur kibar